مجارستان

کشور مجارستان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و حوضه شنگن می باشد که در اروپای مرکزی قرار دارد و جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر دارد. صنایع مختلفی در این کشور از اهمیت ویژه برخوردار هستند مانند معدن، تولید ماشین آلات کشاورزی و تولیدات ابزار صنعتی. با توجه به نرخ بیکاری این در کشور در سال ۲۰۲۰ که حدودا ۵/۳ درصد می باشد، مجارستان مقصد بسیار مناسبی برای متقاضیان خارجی کار می باشد.

انواع ویزای کاری مجارستان

در کشور مجارستان به دو صورت نیروهای کار خارجی می توانند وارد بازار کار شوند.

  • دریافت دعوت نامه رسمی از یک کارفرمای مجاری که به صورت جاب آفر (Job offer) می باشد.
  • ثبت شرکت و مدیریت آن در مجارستان.

جاب آفر (Job offer)

این روش برای افرادی است که قرارداد کاری خود را قبل از ورود به مجارستان، دریافت می کنند. در این روش، متقاضیان باید از داخل کشور خود با کارفرمایان در مجارستان ارتباط برقرار کرده و مصاحبه های کاری خود را برای اخذ پذیرش از کارفرمای موردنظر انجام دهند. کارفرمای مجاری نیز برای استخدام فردی با ملیتی خارج از اتحادیه اروپا باید ابتدا آگهی استخدام خود را در مجله رسمی مجارستان (Munkaϋgyi Kӧzpont) به مدت ۱۵ روز آگهی کند که اگر در این مدت فردی مناسب آن جایگاه پیدا نشد، می تواند متقاضیان خارجی را استخدام کند.

شایان ذکر است که دانستن زبان مجاری کمک بسیار خوبی به ایجاد ارتباط بین کارفرما و متقاضی و در نهایت کسب جاب آفر توسط متقاضی کند.

اخذ اقامت از طریق ویزای کار در مجارستان

اخذ ویزای کار مجارستان مستلزم داشتن پیشنهاد کاری بوده و نیازمند دانستن زبان انگلیسی و مجاری در سطح مناسب می باشد. فرد برای شروع کار خود در مجارستان نیاز به داشتن اجازه کار (Work Permit) دارد که این اجازه منجر به گرفتن اجازه اقامت کاری می شود. فرد خارجی که در مجارستان مشغول به کار می باشد و درآمد مناسبی دارد می تواند پس از ۵ سال درخواست اقامت دائم خود را به مراجع ذی صلاح بدهد. از زمانی که با اقامت دائم وی موافقت شود، او باید حدودا ۳ سال به کار خود در مجارستان ادامه دهد تا بتواند شهروند این کشور شود و پاسپورت آن را دریافت و اجازه ورود به بیش از ۱۳۰ کشور دنیا بدون ویزا را داشته باشد.

ویزای همراه

متقاضی کار در مجارستان پس از دریافت جاب آفر و درخواست ویزای کاری از سفارت این کشور می تواند خانواده خود را به همراه به این کشور ببرد. اعضای خانواده او که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال او هستند از حقوق کامل شهروندی مجارستان مانند اجازه کار و تحصیل رایگان برخوردار هستند.

مشاوره مهاجرت فرم ارزیابی آنلاین Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.