کشور آلمان

کشور زیبای آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در غرب قاره اروپا است که پایتخت آن برلین می باشد. این کشور هفتمین کشور بزرگ اروپایی است که حدود ۳۰ درصد آن را جنگل تشکیل داده است. همسایگان آلمان از شمال کشور دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از سمت شرق کشور های لهستان و جمهوری چک، از جنوب کشور های اتریش و سوییس و از سمت غرب کشور های فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند می باشند.

مساحت آلمان حدود ۳۵۷ هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۸۲ میلیون نفر است. افراد میانسال و سالمند درصد قابل توجهی از این جمعیت را تشکیل داده اند که باعث بروز مشکلات فراوان برای دولت آلمان به جهت تامین نیروی کار جوان شده است.

جغرافیا و طبیعت آلمان

آلمان کشوری در غرب و مرکز اروپا در عرض جغرافیایی ۴۷ تا ۵۵ در جه شمالی و طول جغرافیایی ۵ تا ۱۶ درجه شرقی واقع شده است. این کشور با همسایگان خود حدود ۳۸۰۰ کیلومتر مرز زمینی و ۲۴۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد که دریا های بالتیک و شمال اتصال این کشور را به آبهای آزاد میسر می سازند. آلمان از نظر مساحت هفتمین کشور بزرگ اروپا و ۶۲مین کشور بزرگ جهان است. آلمان کشوری سرسبز با آب و هوای معتدل اقیانوسی است که جهت باد غالب آن از سمت غرب به شرق و جنوب شرقی کشور می باشد.

 

طبیعت آلمان ترکیبی از دشت، جنگل، کوه، ساحل، جزایر و مجموعه ای از باتلاق ها و دریاچه ها است که به طور کلی کوه ها و مناطق مرتفع (مانند رشته کوه آلپ) این کشور در جنوب و مناطق و دشت های پست در مرکز و شمال این کشور واقع شده اند. کوه های هارتس (Hartz Gebirge)، ارتس (Erzgebirge)، فیشتل (Fichtelgebirge)، هونسروک (Hunsrück Gebirge) و جنگل های باواریا (Bayerischer Wald) از شمال به جنوب کشیده شده اند. بلندترین قله آلمان سوگ اشپیتسه (Zugspitze) است که در قسمت آلمانی رشته کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر از سطح آب های آزاد می باشد.

سیاست آلمان

سازماندهی دولتی بر پایه قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس‌جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است درحالی که رئیس حکومت صدراعظم است. این مقام تعیین‌کننده سیاست های حکومتی است. اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند. قانون اساسی آلمان با باور به سکولاریسم، هرگونه دخالت نهادهای مذهبی در حکومت را منع می‌کند.

ساختار حکومتی آلمان جمهوری فدرال پارلمانی (Bundesrepublik Deutschland) است که متشکل از سه دستگاه قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی است. آلمان دارای ۱۶ ایالت می باشد که این ایالت ها به صورت مستقل سیاست های خود را اجرا می کنند و دولت مرکزی فقط این سیاست ها را زیرنظر دارد که با قانون اساسی کشور آلمان تداخل نداشته باشد. به مسئول اداره هر ایالت نخست وزیر (Ministerpräsident) گفته می‌شود. از نظر مساحت بزرگترین ایالت آلمان “ایالت بایرن” و کوچکترین “ایالت برمن” است و از نظر جمعیت پرجمعیت ترین “ایالت نوردراین-وستفالن” و کم جمعیت ترین نیز “ایالت برمن” است.

 

در آلمان دو مجلس قانون گذاری وجود دارد که نمایندگان هردوی آنها را مردم انتخاب می کنند. مجالس ایالتی سیاست های اداره هر ایالت را وضع می ککنند و به قوه مجریه که از دل همان مجلس بیرون آمده برای اجرا ابلاغ می کنند. مجلس فدرال یا Bundestag پارلمان اصلی و مرکزی جمهوری فدرال آلمان است که در ساختمان رایشستاگ (Reichstagsgebäude) در برلین تشکیل جلسه می دهد. تعداد نمایندگان در این مجلس ثابت نیست ولی حداقل تعداد ۵۹۸ نماینده است. مجلس فدرال وظیفه تصویب قوانین و قراردادهای بین المللی و بودجه کشور را بر عهده دارد. هر نماینده مجلس خود را عضو یکی از احزاب آلمان می‌داند و مطابق با خط مشی سیاسی حزب خود پیش می‌رود. از سایر وظایف نمایندگان بوندستاگ انتخاب صدراعظم و نظارت بر کار حکومت است.

 

رئیس دولت رئیس جمهور است که بیشتر یک مقام تشریفاتی است و در راس حکومت صدراعظم قرار دارد که سیاست‌های اصلی حکومت را مشخص می‌کند و به نوعی رهبر کشور است. کابینه یا حکومت متشکل از صدراعظم و وزرا است که صدراعظم تلاش می کند از همه احزاب وزیری در کابینه وجود داشته باشد.

در آلمان دو حزب سیاسی بزرگ (CDU و SPD) قدرت را به دست دارند اما دولت فدرال و دولت‌های ایالتی معمولا از ائتلاف چند حزب تشکیل می‌شوند. همه احزاب موظف هستند قوانین قانون اساسی آلمان را رعایت کنند و در غیر این صورت منحل خواهند شد. احزاب اصلی آلمان عبارتند از:

 • حزب اتحاد دموکرات مسیحی (CDU) و سوسیال مسیحی (CSU) دو حزب متحد با هم هستند و در کنار هم در پارلمان حضور دارند. حزب CDU با نماد رنگ سیاه عموما حزب مردمی شناخته می‌شود و در همه طبقات اجتماعی طرفدارانی دارد. حزب CSU با نماد رنگ آبی گرایشات مشابهی با حزب CDU دارند و تنها در سیاست مهاجرت باز با این حزب مخالف هستند.
 • حزب سوسیال دموکرات (SPD) به طور عام حزب کارگر آلمان به شمار می‌آید. از سیاست‌های اصلی این حزب چپ‌گرا، عدالت اجتماعی، بهبود زیرساخت اجتماعی و مبارزه با سرمایه‌داری است. نماد این حزب رنگ قرمز است.
 • حزب سبزها (Die Grüne) حزب افراد طبقه متوسط جامعه است و بیشتر طرفداران و اعضای آن افراد کمتر از ۳۵ سال است. از گرایش‌های اصلی این حزب حفاظت از محیط زیست و حقوق اجتماعی است. برابری جنسیتی از دیگر شعارهای این حزب است.
 • حزب دموکراتیک آزاد (FDP) با نماد رنگ زرد حزبی لیبرال است و هدفش حمایت از اقتصاد بازار آزاد و خصوصی‌سازی است. تجار، صاحبین کسب و کار و گروه‌های ثروتمند طرفدار این حزب هستند.

اقتصاد آلمان

آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرّب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد و سطح بالا از نوآوری است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا و پنجمین در دنیاست. این کشور طی سال های گذشته به بزرگترین صادرکننده جهان در زمینه ماشین آلات، اتومبیل، مواد شیمیایی، لوازم خانگی تبدیل شده است.  این کشور به داشتن نیروی کار حرفه‌ای و ماهر مشهور است.

آلمان از بنیان‌گذاران اتحادیه اروپا و واحد پول یورو است که اکنون واحد پول ۱۹ کشور اروپایی است و بعد از دلار آمریکا (USD) بیشترین توزیع ارز را در سطح جهان داراست. آلمان جزو اولین کشورهای صنعتی بوده که حاضر شده بخشی از انرژی مورد نیازش را از منابع انرژی تجدیدپذیر کسب کند و در حال حاضر این کشور تنها ۵۰% انرژی خود را از سوخت‌های فسیلی تامین می‌کند. اقتصاد اصلی آلمان در بخش کالا و خدمات است که ۷۰% به تولید ناخالص ملی کمک می‎کند. همچنین بخش مهم دیگر در اقتصاد آلمان صنعت داروسازی و مواد خوراکی است که جزو ده صنعت برتر جهان است.

عرضه نیروی کار در آلمان طی سال های گذشته با کمبود روبرو شده ‌است تا جایی که تعداد زیادی کارگر مهمان (Gastarbeiter) به ویژه از کشورهای ترکیه و یوگسلاوی سابق به کار گرفته شده‌اند. با این حال نرخ متوسط بیکاری در این کشور حدود ۵ تا ۷ درصد بیشتر نیست که البته دولت همیشه در تلاش بوده تا با اجرای سیاست های شغلی این نرخ را به نزدیک صفر کاهش دهد.

 

از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا «از لحاظ سرمایه» ۳۷تای آن‌ها در آلمان می‌باشند. ده شرکت برتر به ترتیب: دایملر، فولکس واگن، آلیانتس، زیمنس، دویچه بانک، ا.آن، دویچه پست، دویچه تلکوم، مترو و ب آ اس اف است. در این میان پردرآمدترین شرکت فولکس واگن و پرسودترین شرکت ا.آن و همچنین بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و زیمنس می باشد. از برندهای معروف آلمان می‌توان به مرسدس بنز، ب ام و، آدیداس، پورشه، فولکس واگن و نیوآ اشاره کرد. آلمان برای شرکت‌های کوچک و متوسط تخصصی خود ارزش بسیار بالایی قائل است تا جایی که حدود ۱۰۰۰ عدد از این نوع شرکت‌ها، رهبران بازار جهانی در بخش خود هستند و دارای برچسب “قهرمان پنهان” می باشند.

عکس از آرم چند برند معروف آلمانی

 

سفارت آلمان

وزارت خارجه آلمان در تهران نمایندگی رسمی دارد که به سفارت آلمان در تهران شهرت دارد. برای دریافت هر نوع ویزای آلمان باید با تعیین وقت قبلی به سفارت مراجعه کرد. تنها کسانی که پاسپورت آلمانی دارند میتوانند بدون وقت قبلی وارد سفارت شوند. سفارت آلمان در روزهای جمعه و شنبه تعطیل می باشد. برای تعیین وقت باید به سایت رسمی سفارت آلمان به نشانی http://www.teheran.diplo.de مراجعه کرد. سفارت آلمان دارای بخش های مختلفی است که مهمترین آنها بخش “تایید مدارک” و بخش “حقوقی و کنسولی” می باشند که برای مراجعه به آنها باید وقت قبلی دریافت کرد.

سفیر کنونی جمهوری فدرال آلمان در ایران آقای میشائیل کلور-برشتولد هستند که پیش از این سابقه کاری به عنوان سفیر در کشور یمن و همچنین بسیاری از سمت های سیاسی دیگر را نیز عهده دار بوده اند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی آلمان

برای کلیه سفارتخانه های آلمان در سرتاسر دنیا یک قانون کلی جهت صدور ویزای توریستی (کوتاه مدت) وجود دارد که متقاضی اخذ این ویزا باید اولا دلیل مناسب برای ورود به آلمان ارائه دهد، ثانیا پول کافی برای زمان حضور در آلمان را داشته باشد و ثالثا مدارکی را ارائه دهد که ثابت کند بعد از اتمام زمان ویزا، آن فرد به کشور خود باز خواهد گشت.

به طور کلی مدارکی که برای اخذ ویزای توریستی آلمان ضروری است به شرح ذیل می باشد:

 • پاسپورت معتبر و عکس پاسپورتی
 • مدارک تمکن مالی
 • دعوتنامه از فرد یا سازمانی در آلمان
 •  ارائه برنامه دقیق بازدید از آلمان
 • پر کردن فرم های ویزا
 • پرداخت هزینه های قانونی مربوط به اخذ ویزای توریستی کشور آلمان
 • ارائه کامل سوابق شغلی اعم از نامه های اشتغال به کار و فیش حقوقی و مرخصی
 • ارائه کامل اسناد مربوط به دارایی های متقاضی (کپی برابر اصل مدارک کافیست و نیازی به ترجمه آنها نمی باشد)
 • ارائه مدارک مرخصی تحصیلی (در صورتی که به همراه فرزندان قصد بازدید از آلمان را دارید)
 • رکورد ویزای های شما به کشورهای قبلی   (Travel History)

هزینه اقامت ماهانه در آلمان

هر توریست در آلمان باید تمکن مالی ماهانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو را داشته باشد تا بتواند از اقامت خود در آلمان لذت ببرد. این رقم یک عدد حدودی است و میتوان در شرایطی با رقمی کمتر از این مبلغ نیز زندگی کرد. در زیر قیمت برخی اقلام آورده شده است:

کالا قیمت کالا قیمت
وعده غذایی برای ۲ نفر در رستوران متوسط ۶۰ – ۳۰ یورو سیب (۱ کیلوگرم) ۲ یورو
کاپوچینو ۷/۲ یورو پرتغال (۱ کیلوگرم) ۳/۲ یورو
کوکاکولا ۱/۲ یورو تاکسی (کیلومتر) ۲ یورو
شیر (۱ لیتر) ۷۸/۰ یورو بنزین (۱ لیتر) ۳۳/۱ یورو
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۸/۱ یورو سینما ۵/۱۲ – ۵/۸ یورو
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۷/۱ یورو آپارتمان ۱ خوابه ۱۰۰۰ – ۴۵۰ یورو

 

دلایل ردشدن درخواست ویزا (Reject)

مدارکی که برای هر نوع درخواست ویزا به سفارت آلمان تحویل داده می شود باید طبق نظر افسر سفارت از ترتیب خاصی برخوردار باشد. در حال حاضر دلیل اصلی رد درخواست ویزای شنگن آلمان عدم اثبات مراجعت مجدد فرد متقاضی به کشور مبدا خود (ایران) می باشد که این نیز خود علل متفاوتی همچون تمکن مالی ناکافی، مدارک متناقض و علت نامعتبر برای سفر به آلمان می باشد.

 

مشاوره مهاجرت فرم ارزیابی آنلاین Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.