سیستم آموزشی در آلمان

در آلمان اداره سیستم آموزشی و همچنین وضع قوانین مربوط به نحوه اجرای سیستم آموزش به عهده ایالات می باشد و دولت مرکزی فقط ناظر بر نحوه اجرای این سیستم می باشد. در این کشور کودکان از سن ۶ سالگی به صورت اجباری باید وارد مدرسه شوند (Schule) ولی از سن ۲ تا ۵ سالگی می توانند به صورت اختیاری دوره پیش دبستانی (Vorschule) را شروع کنند. دانش آموزان پس از ورود به دبستان یا مقطع ابتدایی (Grundschule) باید این دوره را طی ۴ تا ۶ سال بگذرانند. در انتهای این دوره، دانش آموز با کمک والدین و معلمان خود باید تصمیم بگیرد که تمایل دارد وارد چه رشته ای بشود؟ سپس با توجه به ۵ نوع دوره در مقطع متوسطه، یک نوع را جهت ادامه تحصیل انتخاب کند.

معمولا دانش آموزانی که نمرات عالی در مقطع ابتدایی کسب کرده اند وارد مدارس تیزهوشان (Gymnasium) می شوند که این افراد می توانند در دانشگاه وارد رشته های سطح بالا مانند پزشکی و علوم مهندسی شوند. دانش آموزانی که معدل مقطع ابتدایی آنها در رنج متوسط قرار دارد معمولا وارد مدارس سطح دوم یا Realschule می شوند. فارغ التحصیلان این مدارس نیز می توانند وارد دانشگاه شوند ولی به علت متوسط بودن نوع و سطح دروس مقطع دبیرستانشان (Realschule) باید در رشته های دانشگاهی متوسط مانند علوم آزمایشگاهی و روانشناسی ادامه تحصیل دهند. دانش آموزانی که معدل مقطع دبستان آنها متوسط است ولی تمایل دارند زودتر وارد بازار کار شوند و شغل مشخصی را ادامه دهند باید وارد مدارس Hauptschule شوند. دانش آموزان در این سطح تا سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی درس میخوانند و سپس وارد دوره کارآموزی شغل انتخابی خود می شوند. دانش آموزانی که معدل مقطع دبستانشان پایین بوده می توانند در مقطع دبیرستان وارد دوره های Mittelschule شوند. این مدارس کمترین سطح آکادمیک را برخوردارند. و اما در انتها کل دانش آموزان می توانند وارد دبیرستان جامع با سطح Gesamtschule شوند.

دانش آموزانی که در سطوح Gymnasium  و Realschule دبیرستان خود را گذرانده اند می توانند وارد دانشگاه در آلمان شوند. کسانی که مدرک دیپلم دوره متوسطه (دبیرستان) خود را خارج از آلمان گذرانده اند نیز می توانند با کسب پذیرش از دانشگاه های آلمان در این کشور به ادامه تحصیل مشغول شوند.

اصولا آلمان کشوری جذاب برای تحصیل محسوب می شود. دلایل مختلفی در این مسئله دخیل هستند، از جمله: شهریه بسیار پایین دانشگاه های دولتی آلمان، افق بسیار روشن کاری پس از تحصیل در آلمان، سطح بالای دانشگاه های آلمانی در رتبه بندی جهانی و همچنین شرایط مناسب آلمان جهت اخذ اقامت دائم و همچنین شهروندی. این دلایل گوشه ای از مواردی است که آلمان را برای ادامه تحصیل کشور جذابی میکند. دلایل دیگری هم در این مسئله دخالت دارند که میتوان به ارتباط با فرهنگ های مختلف دنیا در آلمان و همچنین طبیعت بسیار زیبای آن اشاره کرد.

مدارس آلمان

در آلمان کودکان از سن ۶ سالگی وارد مقطع دبستان (Schule) و پایه اول می شوند و در پایه پنجم یا ششم باید وارد مقطع دبیرستان شوند. در این مقطع نیز با توجه به سطح دبیرستان انتخابی (Gymnasium, Realschule, Hauptschule, Gesamtschule, Mittelschule) تا پایه نهم و یا دوازدهم و سیزدهم (بستگی به ایالت محل تحصیل) ادامه تحصیل می دهند. پس از این دوره این افراد یا وارد دانشگاه (Universität و Hochschule) و یا وارد مدارس شغل (Berufsschule) می شوند. کسانی که وارد مدارس شغل می شوند در واقع وارد دوره Ausbildung می شوند.

نحوه پذیرش تحصیلی در مدارس

بر اساس قوانین مهاجرتی آلمان دانش آموزان خارجی که والدین آنها خارج از آلمان اقامت دارند می توانند در مدارس شبانه روزی تحصیلات خود را انجام دهند. بر اساس همین قوانین متاسفانه والدین دانش آموز خارجی اجازه اقامت در آلمان تنها به دلیل اینکه فرزندشان مشغول به تحصیل است را ندارند. لذا دانش آموزان اجازه ورود به مدارس شبانه روزی آلمان را تنها پس از سن ۱۰ سالگی خواهد داشت. البته ازآنجایی که دروس در این مدارس همگی به زبان آلمانی و یا انگلیسی تدریس خواهند شد لذا دانش آموز برای ورود به این مدارس باید تسلط نسبی به این دو زبان در حد سطح زبان آلمانی B1 و سطح زبان انگلیسی IELTS 6.0 را داشته باشد. هرچند که این مدارس خود نیز برای ارتقاء سطح زبان دانش آموزان کلاس های زبان آلمانی و انگلیسی را برگذار می کنند. از آنجایی که امکانات موجود در این مدارس از سطح بسیار بالایی برخوردار هستند، لذا شهریه آنها بسیار بالاست و در هر ماه هر دانش آموز باید مبلغی حدودا ۳۰۰۰ یورو را پرداخت کند.

دانشگاه های آلمان

تحصیل دانشجویی در آلمان

در آلمان کسانی که وارد دانشگاه می شوند، با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از سطوح Universität و یا Hochschule را انتخاب می کنند. سطح Universität صرفا یک سطح آکادمیک می باشد و دانشجوها می توانند در چهار مقطع لیسانس، فوق لیسانس، دیپلم (دوره ای پنج ساله و ترکیب لیسانس و فوق لیسانس می باشد)، دکترا و تخصص تحصیل خود را انجام دهند. اما اکثر آلمانی ها تمایل دارند تا علاوه بر تحصیل آکادمیک، کمی هم کارآموزی در رشته موردنظر خود انجام دهند.لذا این افراد باید وارد سطح Hochschule  که یک سطح علمی-کاربری می باشد شوند.

دانشگاه ها (Universitäten) در آلمان به دو صورت دولتی (Publik) و خصوصی (Privat) می باشند. طبیعتا کیفیت آموزش در این دو نوع دانشگاه تقریبا برابر است هرچند که دانشگاه های دولتی با توجه به میزان امکانات بالاتری که وجود دارند از کیفیت بالاتری نیز برخوردارند. نکته حائز اهمیت در تفاوت دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی، هزینه تحصیل می باشد. در دانشگاه دولتی دانشجویان باید هزینه بسیار پایینی (حدودا ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو سالانه) پرداخت کنند که این مبلغ بیشتر صرف برخورداری از امکانات حمل و نقل درون شهر و ایالت محل تحصیل و همچنین استفاده از غذاهای سلف سرویس دانشگاه (Mensa) با هزینه ای بسیار کمتر از رستوران های خارج از دانشگاه می شود. لذا به همین دلیل بیان می شود که تحصیل در آلمان اصولا رایگان می باشد. اما کسانی که در دانشگاه های خصوصی مشغول به تحصیل می باشند باید علاوه بر پرداخت شهریه ای حدود ۲۰۰۰۰ یورو در سال هزینه حمل و نقل و استفاده از غذاهای سلف دانشگاه را نیز پرداخت کنند.

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در دانشگاه های آلمان، حدود ۸۰ درصد رشته ها در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود. الباقی رشته ها یا به صورت دوزبانه (انگلیسی و آلمانی) و یا به صورت کاملا انگلیسی می باشند. رشته هایی که به صورت دوزبانه می باشند معمولا با نظر استاد هر درس زبان امتحان مشخص می شود که دانشجو باید یا به آلمانی و یا به انگلیسی در امتحان پاسخ دهد.

در مقطع دیپلم (مقطعی از ترکیب لیسانس و فوق لیسانس و به مدت حدودا ۵ سال) تمام رشته ها به زبان آلمانی می باشد.

در مقطع دکترا و تخصص در بسیاری از رشته ها (بجز رشته های شاخه پزشکی) دانشجویان باید به زبان انگلیسی تحصیل خود را انجام دهند.

نحوه و شرایط ادامه تحصیل در مقطع دیپلم

همانطور که میدانید مدرک دیپلم در دانشگاه های آلمانی، مدرکی است که معادل فوق لیسانس می باشد با این تفاوت که اولا حدود ۵ سال طول دروه تحصیل دارد و ثانیاً تدریس در این مقطع کاملا به زبان آلمانی می باشد. تفاوت دیگری که این مقطع با فوق لیسانس دارد اعتبار بالای آن می باشد، زیرا در مقطع دیپلم هر دانشجو موظف است سه دوره کار آموزی را در شرکت های مرتبط با رشته تحصیلی خود بگذراند. لذا این دانشجویان، علاوه بر کسب مهارت تئوری رشته خود با مهارت های عملی آن نیز آشنا می شوند و پس از اتمام ان رشته بسیار کارایی بالایی دارند.

داوطلبینی که مدرک پایان دوره متوسطه (دبیرستان) خود را خارج از آلمان دریافت کرده اند و مجوز ورود به دانشگاه را در کشور خود کسب نکرده اند و قصد ادامه تحصیل در مقطع دیپلم را دارند باید ابتدا آن مدرک را به تایید یک موسسه معتبر آلمانی برسانند و سپس با داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B1 و گذراندن امتحانات نهایی کالج های پیش نیاز درخواست خود را برای دانشگاه های آلمانی بفرستند و در صورت دریافت پذیرش، ادامه تحصیل خود را در مقطع دیپلم انجام دهند. توجه داشته باشید که این داوطلبین باید سطح زبان آلمانی خود را در زمانی که کالج ها را می گذرانند به سطح C1 برسانند تا بتوانند درخواست خود را برای دانشگاه ها بفرستند.

داوطلبینی که مدرک پایان دوره متوسطه (دبیرستان) خود را خارج از آلمان دریافت کرده اند و مجوز ورود به دانشگاه را در کشور خود و در مقطع کارشناسی کسب کرده اند و یا مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده اند و قصد ادامه تحصیل در مقطع دیپلم را دارند باید ابتدا آن مدارک (پایان دوره متوسطه و مجوز ورود به دانشگاه) را به تایید یک موسسه معتبر آلمانی برسانند. سپس با داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B1 می توانند درخواست خود را به دانشگاه در آلمان بفرستند و در صورتی که پذیرش موقت دریافت کنند میتوانند با داشتم ویزای دانشجویی وارد المان شوند. پس از ورود به آلمان باید حداکثر تا ۱۸ ماه سطح زبان آلمانی خود را به سطح C1 ارتقاء دهند و پذیرش خود را از موقت به دائم تبدیل کنند. سپس می توانند ادامه تحصیل خود را در آلمان در همان رشته در مقطع دیپلم انجام دهند.

نحوه و شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی

در آلمان داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند و دیپلم خود را خارج از آلمان (مثلا در ایران) دریافت کرده اند باید در ابتدا مدرک دیپلم خود را به تایید یک مرکز معتبر آلمانی برساند این افراد می توانند به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم وارد دانشگاه شوند. در آلمان مقطع کارشناسی به دو زبان آلمانی، انگلیسی و یا دوزبانه (آلمانی و انگلیسی) در دانشگاه ها تدریس می شود.

روش مستقیم:

داوطبینی که در کشور خود برای مقطع کارشناسی پذیرفته شده اند یعنی مثلا اگر در ایران کنکور داده اند و برای یک رشته در دانشگاه قبول شده اند و می خواهند همان رشته را در آلمان و به زبان آلمانی ادامه دهند باید با داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B1 درخواست خود را به دانشگاه آلمانی بدهند. اگر بتوانند پذیرش موقت از دانشگاه بگیرند، پس از اخذ ویزای دانشجویی و ورود به آلمان باید مدرک زبان آلمانی C1 را دریافت کنند. در این صورت می توانند پذیرش موقت خود را به پذیرش دائم تبدیل کرده و وارد دانشگاه شوند و ادامه تحصیل خود را انجام دهند. معمولا به این افراد توصیه می شود که در ایران سطح زبان خود را تا سطحی که امکان دارد بالا ببرند تا زمانی که وارد آلمان می شوند با کمترین هزینه و سریعترین زمان بتوانند مدرک C1 زبان آلمانی خود را دریافت کنند.

کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته ای به زبان انگلیسی را دارند، فارغ از اینکه آیا در کشور خود موفق به کسب مجوز ورود به دانشگاه شده اند یا نه، پس از اینکه مدرک دیپلم آنها تایید شد باید با داشتن مدرک زبان انگلیسی موردنیاز دانشگاه درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنند. در این حالت، دانشگاه فقط پذیرش دائم صادر می کند داوطلب پس از ورود به آلمان مستقیما دوره تحصیل خود را شروع می کند و نیازی به گذراندن دوره زبان آلمانی ندارد. شایان ذکر است که در آلمان تعداد این گونه رشته ها (تدریس به زبان انگلیسی) بسیار کم می باشد.

کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های دوزبانه (ترکیب آلمانی و انگلیسی) را دارند، فارغ از اینکه آیا در کشور خود موفق به کسب مجوز ورود به دانشگاه شده اند یا نه، باید علاوه بر داشتن حداقل مدرک B1 زبان آلمانی، مدرک آیلتس با نمره ۶ نیز داشته باشند. در این حالت، پس از دریافت پذیرش موقت از سوی دانشگاه و کسب ویزای دانشجویی کشور آلمان، داوطلب پس از ورود به آلمان باید سطح زبان آلمانی خود را به سطح C1 برساند، سپس پذیرش خود را قطعی کرده و تحصیل در آن رشته را آغاز کنند. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که تعداد این گونه رشته ها (تدریس به دو زبان انگلیسی و آلمانی) بسیار کم است.

روش غیرمستقیم:

داوطلبینی که در کشور خود موفق به کسب مجوز ورود به دانشگاه نشده اند یعنی مثلا در ایران یا در کنکور شرکت نکرده اند و یا موفق به کسب قبولی در کنکور نشده اند باید در ابتدا مدرک دیپلم خود را به تایید یک مرکز معتبر آلمانی برسانند و سپس با داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B1 در کالج های پیش نیاز ثبت نام کنند. این افراد پس از پایان دوره کالج و شرکت در امتحانات سراسری FSP و همچنین کسب مدرک زبان آلمانی C1 می توانند برای دانشگاهی در آلمان مدارک خود را ارسال کنند و پس از کسب پذیرش از آن دانشگاه به ادامه تحصیل در رشته موردنظر خود بپردازند.

نحوه و شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در آلمان در مقطع فوق لیسانس تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود بیشتر از مقطع لیسانس می باشد. در این مقطع (فوق لیسانس)، کسانی که مدرک لیسانس خود را خارج از آلمان دریافت کرده اند باید این مدرک را به تایید یک سازمان معتبر آلمانی برسانند و همچنین تصمیم بگیرند که قصد ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود را به زبان آلمانی، انگلیسی و یا دو زبانه (آلمانی و انگلیسی) دارند.

داوطلبینی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و در یک رشته آلمانی زبان را دارند، می توانند با داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B1 درخواست خود را به دانشگاه بفرستند و در صورتی که دانشگاه با اعطای پذیرش موقت موافقت کند، باید پس از ورود به آلمان سطح زبان آلمانی خود را به سطح C1 برسانند تا بتوانند پذیرش قطعی خود را از دانشگاه دریافت کنند تا بتوانند در کلاس های دانشگاه شرکت کنند و ادامه تحصیل خود را انجام دهند. توجه داشته باشید که برای این منظور فقط ۱۸ ماه فرصت دارید تا بتوانید پذیرش خود را از موقت به قطعی تبدیل کنید.

داوطلبینی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و در یک رشته انگلیسی زبان را دارند، می توانند با داشتن حداقل مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ۶.۵ درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنند. در صورتی که دانشگاه با درخواست آنها موافقت کند، آنها موفق به کسب پذیرش قطعی می شوند که می توانند با داشتن این پذیرش درخواست ویزای دانشجویی را به سفارت آلمان دهند و پس از دریافت ویزا و ورود به کشور آلمان، ادامه تحصیل خود را در همان رشته پذیرفته شده انجام دهند.

داوطلبینی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و در یک رشته دوزبانه را دارند، می توانند با داشتن حداقل مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ۶.۰ و همچنین حداقل مدرک زبان آلمانی B1 و یا A2 درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنند و در صورت دریافت پذیرش موقت و همچنین دریافت ویزا از سفارت آلمان، پس از ورود به آلمان سطح زبان آلمانی خود را به سطح B2 یا C1 برسانند و از این پس ادامه تحصیل خود را در رشته پذیرفته شده انجام دهند. توجه داشته باشید که این داوطلبین برای ارتقاء سطح زبان آلمانی خود فقط ۱۸ ماه فرصت دارند.

نحوه و شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترا

در آلمان تقریبا همه پوزیشن های موجود در مقطع دکترا به زبان انگلیسی می باشد. لذا داوطلبین این مقطع باید دارای مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره حداقل Overall=7.0 باشند. داشتن حداقل دو مقاله بین المللی نیز برای این داوطلبین ضروری می باشد. سپس این افراد می توانند با اساتید دانشگاه های آلمان تماس گرفته و در صورتی که رزومه آنها مورد تایید اساتید باشند باشند می توانند پذیرش از دانشگاه دریافت کنند و پس از اخذ ویزای دانشجویی آلمان ادامه تحصیل خود را در این مقطع در آلمان و زیرنظر استاد دانشگاه انجام دهند.

نحوه پذیرش در دانشگاه های آلمان

متقاضیان تحصیل در آلمان که آخرین مدرک تحصیلی خود را خارج از آلمان دریافت کرده اند فارغ از ملیتشان باید مراحلی را قبل از ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش طی کنند. مدارکی که این افراد باید تهیه کنند به شرح ذیل می باشد:

  • مدرک زبان موردنیاز با توجه به آنچه در وبسایت رسمی گروه عنوان شده است.
  • مدرک تحصیلی و ریزنمرات مقطع تحصیلی پیشین
  • رزومه کاری و تحصیلی
  • توصیه نامه (در صورت لزوم)
  • مقالات علمی (در صورت لزوم)

باید به این نکته توجه کرد که تهیه مقالات علمی و چاپ آنها در نشریات معتبر (ترجیحا ISI) یکی از مهمترین مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش دانشجویی در مقطع دکترا در آلمان می باشد.

به دلیل رقابت بالا بین متقاضیان تصاحب یک میز در دانشگاه، معمولا فقط متقاضیانی که دارای رزومه تحصیلی خوب و عالی باشند می توانند وارد دانشگاه شوند. گاهی اوقات و در برخی رشته ها و مقاطع و براساس صلاحدید دانشگاه یا پروفسور، متقاضی باید در ابتدا دروسی را به عنوان پیش نیاز بگذراند تا بتواند دروس اصلی را در آن رشته و دانشگاه شروع کند.

در رشته هایی که به زبان آلمانی می باشند، متقاضی ابتدا می تواند با حداقل مدرک زبان آلمانی B1 از دانشگاه پذیرش موقت دریافت کند و پس از ورود به آلمان حدود ۱۸ ماه زمان دارد تا مدرک زبان آلمانی C1 را دریافت کند و پذیرش خود را از موقت به دائم تبدیل کرده و وارد دانشگاه شود.

تحصیل در رشته پزشکی و پیراپزشکی آلمان

آلمان همیشه کشوری جذاب برای تحصیل در رشته پزشکی بوده که دلایل مختلفی دارد مانند رتبه بالای دانشگاه های آلمانی در دنیا، هزینه ارزان تحصیل در این رشته، تجهیزات مدرن آموزشی، آینده کاری درخشان و همچنین امکان ارتباط با افراد از فرهنگ های مختلف.

اصولا تحصیل در دوره های پزشکی و پیراپزشکی در آلمان برای داوطلبین ایرانی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است.

مستقیم: داوطلبینی که در کشور خود در یکی از رشته های پزشکی و پیرا پزشکی مجوز ورود به دانشگاه را کسب کرده اند می توانند با داشتم مدرک زبان آلمانی حداقل C1 وارد دانشگاه در همان رشته شوند. اگر موفق به کسب مدرک زبان آلمانی تا حد C1 در کشور خود نشوند می توانند با داشتن مدرک B1 پذیرش موقت یا Conditional Admission را دریافت کنند و پس از ورود به آلمان ۱۸ ماه مهلت دارند تا با شرکت در کلاس های زبان آلمانی و قبولی در امتحان زبان در سطح C1 پذیرش قطعی خود را دریافت کنند و رشته مورد نظر را در دانشگاه ادامه دهند.

غیرمستقیم: کسانی که در کشور خود دارای دیپلم تجربی هستند ولی موفق به قبولی در دانشگاه در یکی از رشته های پزشکی و پیراپزشکی نشده اند می توانند با شرکت در کالج های آمادگی M-kurs و داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی با سطح C1 از یکی از دانشگاه های آلمانی در رشته های موردنظر پذیرش بگیرند و ادامه تحصیل دهند. در این حالت نیز میتوان با داشتن حداقل مدرک زبان B1 وارد دوره های M-kurs شد و پس از قبولی در این کالج و همچنین ارتقای سطح زبان به سطح C1 از یکی از دانشگاه های آلمانی در رشته موردنظر پذیرش گرفت و ادامه تحصیل داد.

لازم به ذکر است که کالج های M-kurs دوره هایی است که داوطلب را آماده ورود به دانشگاه می کند و معادل دوره های پیش دانشگاهی در ایران است.

تحصیل پزشکی در آلمان ۶ سال و ۳ ماه طول می کشد. ۲ سال اول دوره تئوری آشنایی با مبانی پزشکی است و سپس ۳ سال دوره کلینیکال می باشد که دانشجو در کلینیک مشغول آشنایی با انواع بیماری ها و نحوه تشخیص و درمان آنها می باشد. در یک سال و سه ماه نهایی نیز دانشجو مشغول امتحانات و تکمیل پایان نامه می باشد. شایان ذکر است رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مدرک معادل ندارند یعنی فرد پس از گذراندن تمام این مراحل موفق به اخذ مدرک دکترای تخصصی می شود و نمی تواند دوره را در مراحل میانی رها کند و درخواست مدرک معادل لیسانس یا فوق لیسانس دهد.

فرصت های بعد از تحصیل دانشجویی

فارغ التحصیلان دانشگاهی در آلمان با توجه به رشته تحصیلی خود دو راه پیش رو دارند. بر اساس تمایل خود یا باید ادامه تحصیل دهند و یا می توانند وارد بازار کار شوند. کسانی که می خواهند ادامه تحصیل دهند باید برای مقطع بالاتر در دانشگاه پذیرش بگیرند.

با توجه به اینکه آلمان کشوری صنعتی است و دائما در حال رقابت با کشورهای دیگر بر سر پیشرفت در صنایع مختلف می باشد همیشه نیاز به نیروی کار مخصوصا نیروهایی که تحصیلات آکادمیک و تجربه کاری دارند را احساس می کند. لذا همیشه موقعیت های کاری فراوانی در آلمان وجود دارد که باید با نیروهای متخصص اشغال شود.

کار دانشجویی در آلمان

در آلمان هر دانشجو می تواند ۱۲۰ روز در سال به صورت تمام وقت کار کند که البته روزهای تعطیل جزء این تعداد روز به حساب نمی آید. در دانشجو می تواند از ماه سوم به بعد حدوداً ۲۰ ساعت در هفته کار کند. بر طبق قوانین کار در آلمان هر دانشجو باید به ازای هر ساعت کار حداقل ۵/۸ یورو دریافت کند. درآمد ماهانه هر دانشجو تا ۴۵۰ یورو معاف از مالیات می باشد ولی درآمد بیش از این مقدار مشمول دریافت مالیات می باشد که البته این مالیات مبلغ ناچیزی است. هر دانشجو می تواند در طول سال درآمدی معادل ۸۳۵۴ یورو داشته باشد.

هزینه تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان رایگان می باشد. دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل می باشند باید سالانه مبلغی حدودا ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو پرداخت کنند. این مبلغ جهت امور اداری دانشگاه، ثبت نام و دریافت کارت حمل و نقل رایگان در شهر و در مواردی در استان محل تحصیل و همچنین استفاده از سلف سرویس غذای دانشگاه که تخفیفاتی حدودا ۵۰% برای دانشجویان دارند اختصاص داده می شود.

در دانشگاه های خصوصی هر دانشجو باید مبلغی حدودا ۱۰ تا ۱۵ هزار یورو برای هر سال تحصیلی پرداخت کند. در این دانشگاه ها معمولا کارت حمل و نقل رایگان در شهر داده نمی شود. شایان ذکر است که کیفیت آموزش در دانشگاه های دولتی و خصوصی در آلمان مشابه همدیگر می باشند.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به نسبت بسیاری از کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر می باشد و هر دانشجو باید ماهانه حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو بابت مخارجی مانند اجاره خانه، خوراک، پوشاک، بیمه، تلفن و اوغات فراغت هزینه کند.

مشاوره مهاجرت فرم ارزیابی آنلاین Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.