سیستم آموزشی کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که تحصیلات در آن بسیار مهم می باشد و افراد تحصیل کرده جایگاه اجتماعی بالایی دارند. در سال ۲۰۱۵ تقریبا ۹۰ درصد افراد در کانادا در سنین ۲۵ تا ۶۴ سال حداقل دبیرستان را به اتمام رسانده و ۶۶ درصد از آنها اعتبار تحصیلات پس از دوره متوسطه را کسب کرده بودند. افراد با استعدادی از سراسر جهان به دلیل تنوع و سیستم آموزش معتبر و با کیفیت به کانادا مهاجرت می کنند. به دلیل ارائه برنامه های گسترده در رشته های مختلف، کانادا از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در خارج از کشور است. همچنین تقریباً هر برنامه آموزشی به زبان انگلیسی تدریس می شود، که انتخاب های متنوعی را در اختیار افراد غیر بومی که می خواهند مهارت های خود را کامل کنند قرار می دهد.

نظارت بر سیستم آموزشی در کانادا به عهده دولت های استانی می باشد لذا این امر باعث برخی تفاوت ها در نحوه اجرای این سیستم شده است (مانند نوع برنامه های ارائه شده، حداقل و حداکثر شرایط سنی و غیره)، اما شباهت های موجود در آنها به مراتب از اختلافات فراتر رفته است.

سال تحصیلی در کانادا به طور کلی ۱۹۰ روز است که معمولاً در ماه سپتامبر آغاز می شود. در زیر نگاهی دقیق تر به سیستم آموزشی کانادا خواهیم انداخت و سطوح یا مراحل مختلفی را که شامل آن می شود توصیف خواهیم کرد.

School/Level Grades Years Age
Primary Alberta Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۶
Primary British Columbia Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۶
Primary Manitoba Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۶
Primary New Brunswick Elementary School ۱–۵ ۶–۱۱ ۵
Primary Newfoundland and Labrador Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۵
Primary Northwest Territories Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۶
Primary Nova Scotia Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۶
Primary Ontario Elementary School ۱–۵ ۶–۱۱ ۵
Primary PEI Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۶
Primary Quebec Elementary School ۱–۶ ۶–۱۲ ۶
Primary Saskatchewan Elementary School ۱–۵ ۶–۱۱ ۵
Primary Yukon Elementary School ۱–۷ ۶–۱۳ ۷
Middle Intermediate – Middle School ۷–۹ ۱۲–۱۵ ۳
Middle Alberta Junior High School ۷–۹ ۱۲–۱۵ ۳
Middle British Columbia Junior High School ۷–۹ ۱۲–۱۵ ۳
Secondary High School – Secondary School ۱۰–۱۲ ۱۵–۱۸ ۳
Vocational Vocational Technical Programs
Tertiary ۲ Year Pre-University Program ۲
Tertiary Three Year Professional Program ۳
Tertiary Undergraduate
Tertiary Bachelor’s Degree ۱۳–۱۶ ۳–۴
Tertiary Master’s Degree ۱۶–۱۸ ۱-۲
Tertiary Doctorate ۳-۵

در اکثر استان‌های کانادا، سیستم آموزشی به  صورت تقریبا یکسان اجرا می شود اما پیچیده ترین سیستم آموزشی متعلق به استان کبک می باشد که با مشاهده نموداری که موسسه مهاجرتی پیشگامان ارائه کرده است به راحتی متوجه تفاوت رنج سنی و مقاطع تحصیلی در استان‌های کانادا می‌شوید.

اکثر پلن های تحصیلی در کانادا به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین برای دانش آموزانی که زبان انگلیسی زبان مادری آنها نیست لازم است مهارت انگلیسی خود را از طریق آزمون های IELTS یا TOEFL اثبات کنند. در بسیاری از مقاطع تحصیلی در دانشگاه گرفتن پذیرش تحصیلی در گرو ارائه مدرک زبان مناسب با حداقل نمره IELTS 6.5 و یا آزمون های دیگر در همین سطح می باشد. تحصیل در خارج از کشور و در کانادا نیز راهی عالی برای بهبود مهارت های زبان انگلیسی شما است. در ضمن برای تمرین با افراد محلی صحبت کنید تا مهارت های خود را کامل کنید. بعلاوه ، اگر شما قصد دارید بعد از تحصیل در کانادا بمانید ، تسلط به زبان انگلیسی مطمئناً یک الزام خواهد بود.

مدارس کانادا

دوره پیش دبستانی

دوره ی پیش دبستانی در کانادا بین ۱ تا ۳ سال به طول می انجامد تا کودکان را آماده ورود به دوره ابتدایی در سن ۶ سالگی کند. برنامه درسی ارائه شده در دوره پیش دبستانی شامل آشنایی اولیه با الفبا، مهارت های قبل از خواندن و ریاضیات، موسیقی، هنر و بازی می باشد. کلیه برنامه های دوره پیش دبستانی به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای موفقیت در سطوح بعدی (ابتدایی و متوسطه) آماده کند و با نحوه مشارکت و کارگروهی ، همکاری با مربی و سایر همکلاسی ها آشنا کند.

تحصیل در دوره ابتدایی در کانادا برای همه کودکان اجباری است. کودکان از سن ۶ سالگی وارد مقطع ابتدایی می شوند و تحصیلشان را تا سن ۱۱، ۱۲ و یا ۱۳ سالگی بسته به ایالت محل تحصیل ادامه می دهند. به طور معمول دانش آموزان در مقاطع ابتدایی، در طول سال تحصیلی فقط زیر نظر یک مربی تحصیل می کنند. همچنین ممکن است برنامه های آموزش ویژه، بسته به نوع و شدت توانایی دانش آموزان در نظر گرفته شود و مربی اصلی می تواند یک تا چهار دستیار آموزشی داشته باشد که او را در پروسه آموزشی کمک کنند. برنامه درسی در مرحله ابتدایی، شامل موضوعاتی از جمله ریاضیات، زبان (معمولاً زبان انگلیسی و فرانسه در کبک)، مطالعات اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، علوم، موسیقی، هنر و تربیت بدنی است.

دوره ابتدایی

دوره ی ابتدایی

برای کانادایی ها رایگان است، ولی والدینی که فرزند خود را برای دوره دانش آموزی به کانادا می فرستند باید در ابتدا آنها را در مدارس بین المللی دوزبانه ثبت نام کنند که در این مدارس شهریه باید پرداخت شود. این بدان دلیل است که در ابتدا دانش آموزان تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند و لذا باید هم با زبان مادری آنها و هم با زبان انگلیسی تدریس انجام شود تا سطح زبان انگلیسی آنها افزایش پیدا کند تا بتوانند در مدارس کانادایی عادی ثبت نام شوند که البته این پروسه حدوداً ۲ سال به طول می انجامد.

هنگامی که دانش آموزان سال پایانی تحصیلات ابتدایی را با موفقیت می‌گذرانند، می توانند وارد دوره متوسطه مرحله اول شوند. این دوره ۳ سال به طول می انجامد و هدف اصلی آموزشدر مقطع متوسطه مرحله اول، آماده سازی دانش آموزان برای ورود به مرحله بعدی یعنی دوره متوسطه دوم می باشد. به دانش آموزان در این دوره همان مباحثی آموزش داده می شود که در دوره ابتدایی نیز به آنها آموزش داده شده است. همچنین مهمترین مباحث آموزشی اضافه شده در دوره متوسطه مرحله اول آموزش زبان خارجی است که شامل زبان انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی (برای محصلین در استان کبک) می باشد.

آموزش دوره متوسطه مرحله دوم (دبیرستان)

کانادا هم اکنون یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانش آموزان بین المللی است. از شهرهای پر جنب و جوش مانند تورنتو، انتاریو و مونترال، کبک  تا مناطقی زیبا مانند بریتیش کلمبیا و نیوفاندلند پذیرای دانش آموزان بین المللی است. رفتار کانادایی ها دوستانه است، مهمان نوازهای بسیار خوبی برای دانش آموزان خارجی هستند و مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی کانادا دانش آموزان بین المللی را برای آموزش عالی در کانادا و خارج از کشور آماده می کنند. آموزش و پرورش دانش آموزان بین المللی را در بیش از ۵۰ دبیرستان در سراسر کانادا قرار می دهد.

کانادا یک “ابرقدرت آموزشی” است و جای تعجب ندارد که تعداد فزاینده ای از دانش آموزان بین المللی هر سال تصمیم به تحصیل در  دبیرستان های کانادا می گیرند. آموزش کانادا تا حد زیادی بر روی فرصت های برابر برای همه متمرکز است. دانش آموزان خارجی پشتیبانی علمی و اجتماعی فوق العاده ای دارند و می توانند طیف وسیعی از برنامه های ویژه دبیرستان را انتخاب کنند.

دانش آموزان پس از پایان موفقیت آمیز دوره متوسطه اول می توانند وارد دوره متوسطه دوم (دبیرستان) شوند که این دوره به مدت ۳ سال به طول می انجامد. دبیرستان های کانادا به دو صورت عمومی و خصوصی اداره می شوند که غالبا شرایط تحصیلی در مدارس خصوصی بهتر است ولی هزینه تحصیلی نیز بیشتر می باشد. زبان تحصیل در این کشور انگلیسی و فرانسه است که در ایالت های مختلف ممکن است هر دو زبان تدریس شود. برنامه درسی در کلیه دبیرستان های کانادا به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای تحصیلات دانشگاهی یا دانشگاه و یا مهارت های لازم برای موفقیت حرفه ای پس از فارغ التحصیلی در اختیار آنها قرار می دهد. بسته به صلاحیت، برنامه های متنوع حرفه ای (آموزش شغلی) و همچنین دانشگاهی در سطح دبیرستان ارائه می شود.

ما به شما کمک می کنیم تا از بین بیش از ۵۰ دبیرستان عالی درشهرهای مختلف کانادا از جمله تورنتو، انتاریو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، نیوفاندلند، مونترال و دیگر استان ها بهترین را انتخاب کنید.

نحوه پذیرش تحصیلی در مدارس

 

۱) تکمیل فرم ارزیابی پیشگامان، اخذ مشاوره، شروع پروسه اجرایی با پیشگامان

۲) ترجمه مدارک موردنیاز پذیرش و ویزا

۳) اقدام برای اخذ پذیرش و ویزای دانش آموزی

۴) اقدام برای اخذ ویزای همراه والدین

دانشگاه های کانادا

تحصیلات پس از دوره متوسطه در کانادا (کالج و دانشگاه)

هنگامی که دانش آموزان با موفقیت از مقطع متوسطه دوم (دبیرستان) فارغ التحصیل شدند، می توانند کالج یا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند. با وجود شرایط جغرافیایی نامناسب، کانادا کشوری بسیار پیشرفته است که از نظر شاخص های توسعه اقتصادی و انسانی،  رتبه خوبی دارد. بعلاوه، کانادا جامعه ای مناسب برای دانشجویان بین المللی است.

کالج

در کانادا، اصطلاح کالج معمولاً به یک دانشکده علوم کاربردی اطلاق می شود. در واقع کالج دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه است که پس از دوره متوسطه می توان وارد این موسسات شد. کالج ها در پایان دوره، گواهینامه هایی به دانش آموختگان خود اعطا می کنند که معادل دیپلم می باشد. بسیاری از دانشجویان از کالج به عنوان راهی برای آمادگی بیشتر برای تحصیلات دانشگاهی استفاده می کنند. دانشجویان، آمادگی ورود به حوزه تجارت یا حرفه آموزی را کسب می کنند و می توانند دیپلم یا گواهی کسب کنند که به آنها امکان می دهد بلافاصله پس از اتمام دوره، فرصت های شغلی را دنبال کنند. اگر به دنبال آموزش های شغلی و عملی هستید ، تحصیلات کالج کانادا شما را به ایم مقصود می رساند. بنابراین می توانید هنگام اتمام تحصیلات در کانادا یا در کشور خود شغل خوبی کسب کنید.

کالج های کانادا با عنوان های زیر شناخته می شوند:

 • دانشکده های هنرهای کاربردی و فناوری
 • کالج های جامعه
 • موسسات فناوری
 • پلی تکنیک

دانشگاه

سیستم آموزش عالی کانادا سه درجه ارائه می دهد: لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شما می توانید تمام یا بخشی از تحصیلات خود را در کانادا به پایان برسانید. مانند سایر کشورها، در کانادا دانشگاه های دولتی و خصوصی نیز وجود دارند. شهریه دانشگاه های دولتی به طور متوسط ​​بین ۷،۵۰۰ تا ۲۲.۵۰۰ دلار در سال است، در حالی که شهریه دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر است. با استثنائات اندک، مدرک های کسب شده در کانادا بین المللی شناخته می شوند. دانشگاه ها در کانادا در انواع رشته ها مدرک دانشگاهی اعطا می کنند.

سیستم تطبیق واحد های درسی در کانادا

بسیاری از کالج ها و پلی تکنیک ها طبق توافقنامه ای که با دانشگاه های کانادا دارند این امکان را به متقاضیان می دهند که واحد های درسی پاس شده در کالج یا پلی تکنیک را به دانشگاه ها منتقل کنند. این روش در کانادا بسیار مرسوم می باشد و متقاضیانی که از نظر صلاحیت علمی و یا زبان در حد دانشگاه خاصی نیستند، ابتدا وارد دوره کالج شده و با داشتن شرط معدل مشخص در کالج (که دانشگاه مورد نظر مشخص می کند) می تواند واحد های پاس شده را در دانشگاه تطبیق دهد. این روش در بین دانشجو های بین المللی نیز کاملا مرسوم است و دانشجو با ورود به کالج می تواند در محیط ساده تر و کمتر آکادمیک و شهریه پایین تر کالج وارد شده و پس از گذراندان یک یا دو سال و البته داشتن شرایط معدل و زبان دانشگاه مورد نظر، ادامه تحصیل خود را در آن دانشگاه انجام دهد.

تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

اولین مقطع تحصیلی در دانشگاه های کانادا، مقطع کارشناسی یا لیسانس می باشد. تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی از تنوع بالایی در رشته تحصیلی و دانشگاه برخوردار می باشد، بنابراین برای انتخاب رشته گزینه های زیادی پیش روی شما می باشد.

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله به همراه مدرک آیلتس حداقل با نمره ۶ و تمکن مالی لازم نیاز خواهد بود. دانشجویانی که سطح زبان آنها مناسب نیست نیز می توانند در کالج های کانادایی دوره زبان را بگذرانند.

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا بایستی دارای معدل بالا و نمره زبان انگلیسی مناسب باشند. پذیرش مقطع لیسانس بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در تمامی رشته ها و دانشگاه های کانادا انجام می گیرد. دوره لیسانس در کانادا اگر تمام وقت باشد معمولا ۳ تا ۴ سال می باشد. برای پذیرش در مقطع لیسانس در کانادا متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشند. در برخی از استان ها متقاضی می تواند دوره پیش دانشگاهی را نیز در کشور کانادا سپری کند که معمولا ۲ سال خواهد بود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری

متقاضیان دارنده مدرک لیسانس می توانند برای تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس اقدام نمایند. معمولا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال به طول می انجامد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا نیز نیاز به داشتن مدرک لیسانس، مدرک آیلتس بالای ۶ به همراه گپ تحصیلی پایین و سن مناسب می باشد. فارغ التحصیلان این مقطع می توانند با کار پس از تحصیل در کانادا اقامت کاری این کشور را اخذ نمایند. متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در کانادا، بایستی دارای معدل بالای ۱۳ و گاها مدارک (GRE و GMAT) برای برخی از رشته ها باشند. پذیرش فوق لیسانس و دکتری در تمامی رشته ها ممکن می باشد. تحصیل در کانادا در مقطع دکترا این امکان را به دانشجویان می دهد که با متخصصین زبده کار کنند و از امکانات پیشرفته برخوردار شوند. تحصیل در مقطع دکترا می تواند بین ۳ تا ۶ سال به طول انجامد. زبان تحصیل در این مقطع می تواند انگلیسی یا فرانسوی باشد. تحصیل دکترا در کانادا بیشتر بر پایه تحقیقات صورت می پذیرد و دانشجویان وقت کمتری را صرف شرکت در کلاس های درس می نمایند. دانشجویان باید در این مقطع استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشند و تحقیقات خود را با نظارت آن ها انجام دهند.

جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا، داشتن مدرک فوق لیسانس الزامی می باشد. پذیرش در این مقطع بسیار رقابتی می باشد و اساتید براساس رزومه علمی متقاضیان، دانشجویان خود را انتخاب می کنند. تحصیل در مقطع دکتری در کانادا نیازمند داشتن استاد راهنما است. استاد راهنما به دانشجویی که دارای رزومه علمی قوی، نمره زبان بالا، مقالات علمی بین المللی و سن مناسب به همراه انگیزه کافی داشته باشد پذیرش دکتری در دانشگاه محل خدمتشان اعطا می نمایند. دانشجویان در این مقطع می توانند از طریق کار پژوهشی در دانشگاه، بخش زیادی از هزینه های خود را تامین نمایند. همچنین افرادی که دارای رزومه علمی و تحقیقاتی و زبان قوی هستند می توانند بورسیه تحصیلی کانادا را به دو صورت اسکولارشیپ و فاند دریافت نمایند. این بورسیه ها دولتی و دانشگاهی هستند.

تحصیل به زبان های انگلیسی و فرانسه

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تحصیل به یکی از دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی یا فرانسه را انتخاب کنند. برخی مؤسسات آموزشی دروس را به هر دو زبان ارائه می‌کنند هر‌چند برای حضور در هر یک از سطوح تحصیلی تسلط کامل به هر دو زبان ضرورتی ندارد. در بیشتر بخش‌های کانادا، زبان ‌اصلی تحصیل در سطح مدرسه، انگلیسی می‌باشد. با این حال آموزش به زبان فرانسه نیز در سطحی گسترده در سراسر کشور ارائه می‌شود. فارغ از زبان اصلی آموزش، معمولاً انگلیسی یا فرانسه به‌عنوان زبان دوم از سنین آغازین دوره ابتدایی به کودکان تدریس می‌شود. معمولاً در کبک دانش آموزان باید تا پایان دوره‌ی دبیرستان به زبان فرانسه درس بخوانند. البته استثنائاتی نیز وجود دارند که به ‌واسطه‌ی آن‌ها دانش آموز می‌تواند مجوز درس خواندن به زبان انگلیسی (در استان کبک) را کسب کند. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • اگر پدر یا مادر کودک تحصیلات مقدماتی را در کانادا به زبان انگلیسی سپری کرده باشند.
 • اگر کودک یا یکی از خواهر و برادرهایش بیشتر مدت تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان را در کانادا به زبان انگلیسی سپری کرده باشند (در صورتی که پدر یا مادر کودک شهروند کانادا باشد).
 • اگر پدر یا مادر کودک بعد از تاریخ ۲۶ آگوست سال ۱۹۷۷ در کبک به مدرسه رفته باشند و در آن زمان توانسته ‌باشند واجد شرایط تحصیل به زبان انگلیسی شوند (در صورتی که پدر یا مادر کودک شهروند کانادا باشند).

علاوه بر این موارد، کودکانی که والدین آن‌ها به دلایلی مثل مجوزهای تحصیلی یا کاری موقتاً در کبک حضور دارند نیز می‌توانند در مدارس انگلیسی ‌زبان حاضر شوند. با این حال به‌ طور کلی، زمانی که تازه والدین به کشور کانادا در کبک مهاجرت کرده اند، فرزندان آن‌ها باید در مدارس فرانسه زبان حضور یابند. البته گزینه‌ی تحصیل در خانه به زبان انگلیسی نیز برای فرزندان آن‌ها در دسترس است.

 

نحوه پذیرش در دانشگاه های کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا که آخرین مدرک تحصیلی خود را خارج از کانادا دریافت کرده اند فارغ از ملیتشان باید مراحلی را قبل از ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش طی کنند. مدارکی که این افراد باید تهیه کنند به شرح ذیل می باشد :

 • کسب مدرک زبان مورد نیاز با توجه به آنچه در وبسایت رسمی گروه عنوان شده است.
 • مدرک تحصیلی و ریزنمرات مقطع تحصیلی پیشین
 • رزومه کاری و تحصیلی مناسب
 • توصیه نامه (در صورت لزوم)
 • مقالات علمی (در صورت لزوم)

باید به این نکته توجه کرد که تهیه مقالات علمی و چاپ آنها در نشریات معتبر (ترجیحا ISI) یکی از مهمترین مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش دانشجویی در مقطع دکترا در کانادا می باشد.

به دلیل رقابت بالا بین متقاضیان تصاحب یک میز در دانشگاه، معمولا فقط متقاضیانی که دارای رزومه تحصیلی خوب و عالی باشند می توانند وارد دانشگاه شوند. گاهی اوقات و در برخی رشته ها و مقاطع و براساس صلاحدید دانشگاه یا پروفسور، متقاضی باید در ابتدا دروسی را به عنوان پیش نیاز بگذراند تا بتواند دروس اصلی را در آن رشته و دانشگاه شروع کند.

فرصت های بعد از تحصیل دانشجویی

هدف بسیاری از افراد از مهاجرت تحصیلی به کانادا و دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا این است که بتوانند بعد از اتمام تحصیلشان موفق به پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی در کانادا شوند. از آن جایی که کانادا کشوری مهاجرپذیر است این امکان را برای مهاجران تحصیلی به کشورش فراهم کرده است تا افراد پس از اتمام تحصیلشان به اندازه مدت زمان تحصیلشان بتوانند در کانادا اقامت داشته باشند و به دنبال کار بگردند. در صورتی که مدت زمان تحصیل فرد بیش از ۳ سال طول بکشد، او اجازه دارد بعد از اتمام تحصیل به مدت ۲ سال در خاک کانادا اقامت داشته باشد و در جستجوی کار باشد. کانادا کشوری است که دارای نرخ بیکاری نسبتا پایینی است.

برنامه ای که مهاجران تحصیلی در دانشگاه های کانادا دارند این است که بتوانند در نهایت موفق به اخذ اقامت دائم و تابعیت کانادا شوند. باید به این نکته توجه داشت که در صورتی که فرد به مدت ۳ سال در کشور کانادا کار کند و بیمه و مالیات پرداخت کند می تواند اقامت دائم خود را دریافت کند و پس از آن برای دریافت پاسپورت خود اقدام نماید. در صورتی که فرد موفق به دریافت اقامت دائم گردد این امکان را خواهد داشت تا از تمام امکاناتی که افراد کانادایی بهره مند می گردند، برخوردار شود.

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در محیط دانشگاه

اگر ویزای معتبر تحصیلی دارید و دانشجوی تمام وقت هستید، می توانید از ابتدای ورود به کانادا درهمان دانشگاه که پذیرفته شدید کار کنید و نیازی به مجوز کار ندارید.

کار دانشجویی در خارج از دانشگاه

از سال ۲۰۱۴ اگر دانشجوی تمام وقت باشید و واجد شرایط کار در خارج از دانشگاه باشید (مدرک SIN را دریافت کرده باشید)، می توانید تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. در طول استراحت های برنامه ریزی شده، مانند تعطیلات تابستانی یا زمستانی و استراحت بهاری، شما مجاز به کار بیش از ۲۰ ساعت هستید. شما فقط با شروع برنامه تحصیل می توانید در کانادا شروع به کار کنید و نمی توانید قبل از شروع تحصیل خود کار کنید. اگر برنامه تحصیلی خود را به اتمام رسانده باشید، ممکن است بتوانید تمام وقت کار کنید.

کار همسر دانشجو در کانادا

طبق قوانین مهاجرتی کانادا فردی که ویزای تحصیلی دارد و مشغول به تحصیل می باشد، می تواند کار دانشجویی داشته باشد و همسر او می تواند به صورت تمام وقت مشغول به کار باشد. در این خصوص نیازی به دریافت ویزا یا اجازه یا اعلام جداگانه نمی باشد. هر دو مورد در صورتی می توانند کار کنند که گواهی SIN را دریافت کرده باشند.

سین نامبر(SIN) کانادا

یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر بفرد می باشد که برای هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است و یا افرادی که با Study permit (دانشجویان) و یا Work permit وارد کانادا گردیده اند صادر می شود.

این شماره در واقع کد ملی در کاناداست که علاوه بر شناسایی افراد در کانادا، برای کلیه خدمات دولتی و معاملات کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار  (Work permit)هستند، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه همچون اجاره منزل (مشخص شدن آدرس) می توانند با پاسپورت و Study Permit و یا Work Permit به نزدیکترین دفتر Service Canada  مراجعه نمایند و برگه حاوی سین نامبر را دریافت نمایند.

دوره های غیر مجاز برای کلر در کانادا

در دوره های زیر اجازه کار حین تحصیل وجود ندارد:

 • دوره های پاره وقت
 • دوره دبیرستان
 • دوره های زبان

دوره های پیش نیاز general interest or preparatory courses

هزینه تحصیل در کانادا

شهریه تحصیل در کانادا

شهریه و هزینه های دانشگاه های کانادا بسته به چندین عامل می تواند متفاوت باشد:

 • دانشجویان علاقه مند به شرکت در چه برنامه تحصیلی می باشند.
 • دانشجویان جز دانشجویان بین المللی محسوب می شوند و یا جز دانشجویان کانادایی.
 • دانشجو در کدام یک از مقاطع تحصیلی مشغول به تحصیل می باشد.

دانشجویان کانادایی به طور متوسط ۵۵۰۰ دلار در سال و دانشجویان بین المللی به طور متوسط ۱۵۰۰۰ دلار در سال هزینه تحصیل می پردازند. البته این میزان از هزینه در رشته های علوم انسانی به مراتب ارزان تر و در رشته های مهندسی و پزشکی گرانتر می باشد.

برای کمک به هزینه های تحصیل، بورس های زیادی (مخصوصا برای دانشجویان برتر) وجود دارد و بیشتر این بورس ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر می باشد ولی برای مقطع لیسانس هم تعدادی از این بورس ها وجود دارد که می تواند هزینه تحصیل در کانادا را کاهش چشمگیری دهد. همچنین دانشجو می تواند درخواست وام اضطراری (۳ روزه) از دانشگاه نماید.

اما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی امری جذاب و انتخابی هوشمندانه می باشد، چرا که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسته به برنامه تحصیلی و بسته به مکان تحصیل متفاوت می باشد که به طور تقریبی می توان گفت در سال بین ۱۵ الی ۲۳ هزار دلار هزینه های تحصیل محاسبه شده است.

به طور تقریبی دانش آموزان بین المللی در مدارس شبانه روزی در سال بین ۳۰ الی ۴۰ هزار دلار کانادا و دانش آموزان همراه با والدین خود در مدارس کانادایی  بین المللی بین ۱۵ الی ۲۵ هزار دلار در سال هزینه تحصیل خواهند داشت. و در مدارس خصوصی دو زبانه ۱۸ الی ۳۰ هزار دلار هزینه تحصیل برای آنها برآورد می شود.

میانگین شهریه برای دانشجویان بین المللی، هر سال بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار است. میانگین شهریه برای دانشجویان کانادایی  در هر سال بین ۴۵۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار است. میانگین شهریه دانشجویان کبکی در استان کبک  در هر سال بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار است.

ویزای همراه

سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی جهت تحصیلات عالی، از سراسر جهان به کانادا مهاجرت می کنند. سیاست های مهاجرتی کانادا این اجازه را به دانشجویان بین المللی می دهد تا همسر و فرزندان کوچکتر از سن قانونی خود را جهت کار یا تحصیل درکانادا به همراه بیاورند. بدین ترتیب کلیه اعضای خانواده نزدیک دانشجو می توانند در کانادا زندگی کنند.

دریافت ویزای کار برای همراه  متقاضی تحصیل در کانادا ممکن است. همسر و فرزندان متقاضی میتوانند در طول دوره تحصیل از روش های زیر او را در کانادا همراهی کنند.  به طور کلی برای اخذ ویزای همراه دانشجویی کانادا، یکی از روش های زیر پیشنهاد میشود: ویزای توریستی کانادا (Temporary Resident Visa) ، ویزای اجازه ی کار همراه .(Open Work Permit) البته متقاضیان عزیز دقت کنند که زمان درخواست هر کدام از ویزاهای زیر بسیار حساس و حیاتی بوده و با برنامه ریزی صحیح با پیشگامان شانس شما برای اخذ ویزا بالاتر خواهد بود.

ویزی توریستی کانادا (Temporary Resident Visa)

این نوع ویزا حداکثر۶ ماهه است و امکان درخواست همزمان با متقاضی اصلی (دانشجو) را دارد. اگر یکی از والدین دارای ویزای کار یا تحصیل کانادا باشد، فرزندان می توانند بدون ارایه نامه قبولی  ویزای تحصیلی دریافت کنند. درخواست ویزای توریستی برای همراه به طور همزمان با ویزای (دانشجو) امکان پذیر است. هزینه درخواست ویزای توریستی ۱۰۰ دلار و هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا ۸۵ دلار می باشد.

ویزای اجازه کا همراه در کانادا  (Open Work Permit)

زمانی که متقاضی در یکی از موسسات معتبر به صورت تمام وقت پذیرفته شده یا در حین تحصیل باشد، همسراو میتواند برای ویزای کار اقدام کند که به ایشان اجازه میدهد که به صورت تمام وقت و بدون دریافت مجوزدرکانادا کاریا تحصیل کند.

اگر از کشوری مسافرت میکنید که برای سفر به کانادا نیازی به ویزای توریستی نداشته باشید میتوانید در فرودگاه برای ویزای اجازه کار همسرتان اقدام کنید. در غیر اینصورت میتوانید از ابتدا و همزمان با ویزای دانشجویی کانادا اقدام کرده یا پس از ورود متقاضی اصلی به کانادا اقدام کنید. هزینه درخواست ویزای همراه کانادا برای همراهان ۱۵۵ دلار میباشد. هزینه هر همراه بابت انگشت نگاری ۸۵ دلار است. برای تمدید ویزای اجازه کار نیز باید ۱۵۵ دلار پرداخت شود. تمدید ویزای تحصیلی ۱۵۰ دلار هزینه دارد.

مشاوره مهاجرت فرم ارزیابی آنلاین Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.