آلمان

آلمان در قاره ی اروپا قرار دارد و پایتخت آن برلین است. این کشور بالاترین سطح اقتصادی اروپا را دارد. آلمان به دلیل سطح بالایی از نوآوری، سرمایه زیاد و سطح پایین فساد بیشترین جذب نیروی کار در اروپا را دارد.

انواع ویزای کاری آلمان

آلمان کشوری در اروپای غربی است که مهمترین عضو پیمان شنگن نیز می باشد. این کشور یکی از صنعتی ترین کشور های جهان می باشد، لذا از دیرباز بسیاز زیاد به نیروی کار مخصوصا نیروهای متخصص نیاز دارد. نرخ بیکاری کشور آلمان در حال حاضر کمتر از ۴% می باشد و این عدد نشان از بحران نیروی کار متخصص و مجرب تحصیل کرده در این کشور می باشد. کشور آلمان به سه روش Job Offer و Job Seeker و Ausbildung به متقاضیان کار، ویزا می دهد. از سال ۲۰۱۹ این کشور دوره Ausbildung  را برای خارجی ها نیز ارائه می دهد که در ادامه به آن می پردازیم.

Job Offer

این روش برای افرادی است که قرارداد کاری خود را قبل از ورود به آلمان دریافت می کنند. در این روش، متقاضیان باید از داخل کشور خود با کارفرمایان در آلمان ارتباط برقرار کرده و مصاحبه های کاری خود را برای اخذ پذیرش از کارفرمای موردنظر انجام دهند.

شرایط دریافت ویزای کار آلمان:

– داشتن دعوت نامه کاری،

– داشتن حداقل مدرک لیسانس و یا ارائه مدارک فنی و حرفه ای مورد نیاز،

– سابقه کار حداقل ۳ تا ۵ سال،

– تسلط به زبان آلمانی تا سطح مورد نیاز کارفرمایان که سطح B2 می باشد و یا حداقل مدرک زبان انگلیسی IELTS 6.0 (برای مشاغلی که نیاز به زبان انگلیسی دارند) را داشته باشند.

Job Seeker

آلمان به دلیل نیاز این کشور به نیروی کار متخصص و تحصیل کرده به متقاضیان کار ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار آلمان یا Job seeker   ارائه می دهد. این نوع از ویزای کاری آلمان، این امکان را به متقاضیان می دهد که ۶ ماه در کشور آلمان اقامت داشته باشند و در جستجوی کار باشند و در صورت یافتن کار منطبق با رشته ی تحصیلی و سوابق کاری خود، می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند. لازم به ذکر است که بعد از ۵ سال اقامت با ویزای کاری در آلمان، افراد می توانند اقامت دائم دریافت نمایند. برای این روش در سفارت آلمان نامه تمکن مالی برای ۶ ماه زندگی در آلمان مورد نیاز می باشد که این مبلغ ۵۱۱۸ یورو بر طبق قوانین۲۰۲۰ می باشد.

شرایط اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان:

– داشتن حداقل مدرک لیسانس و یا ارائه مدارک فنی و حرفه ای مناسب،

– داشتن سن زیر ۳۸ سال،

– تسلط به زبان آلمانی تا سطح مورد نیاز کارفرمایان که سطح B2 می باشد و یا حداقل مدرک زبان انگلیسی IELTS 6.0 (برای مشاغلی که نیاز به زبان انگلیسی دارند) را داشته باشند.

– داشتن حداقل سابقه کاری بین ۳ تا ۵ سال

Ausbildung

این دوره، یک دوره سه ساله است و ترکیبی از آموزش تئوری و عملی می باشد. افرادی که سن زیر ۲۸ سال دارند و دارای مدرک تحصیلی حداقل دیپلم می باشند می توانند با ارائه مدرک B2 زبان آلمانی، ویزای کاری را دریافت کنند. شایان ذکر است که در این نوع ویزا باید حتما در کنار ویزای کاری که از کارفرما دریافت می شود یک ویزای تحصیلی از مرکز آموزشی موردتایید کارفرما گرفته شود

اخذ اقامت از طریق ویزای کار در آلمان

هنگامی که فرد با ویزای جستجوی کار (Job Seeker) وارد آلمان می شود، تنها از یک اقامت ۶ ماهه برخوردار است. چنانچه در این ۶ ماه، فرد قرار داد کاری دریافت کند، می تواند پس از عقد قرار داد، در خواست اقامت کاری بدهد. معمولا در ابتدا یک اقامت یک ساله به فرد داده خواهد شد.

افراد می توانند بعد از ۵ سال کار، با ارائه مدارکی نظیر اقامت قانونی در ۵ سال اخیر و همچنین برگه های مالیاتی موردنظر، بیمه و اجاره مسکن مناسب درخواست اقامت دائم کشور آلمان را بدهند.

اقامت از طریق بلوکارت(blue card) :

افراد مشغول به کار در اتحادیه اروپا بلافاصله پس از شروع قرارداد کارشان می توانند در خواست بلوکارت را بدهند.

مزایای بلوکارت شامل موارد زیر می باشد:

– امکان کار در اتحادیه اروپا

– حق داشتن حقوق اجتماعی و اقتصادی ( مزایای بیکاری)

– شرایط مطلوب برای الحاق خانواده

– چشم انداز اقامت دائم

همچنین لازم به ذکر است سه شرط اساسی به منظور درخواست بلوکارت وجود دارد که عبارتند از: تابعیت غیر اتحادیه، داشتنن تحصیلات و یا تجربه کاری، قرارداد کار

ویزای همراه

متقاضیان ۶۰ روز بعد از شروع کار در آلمان توانایی الحاق خانواده خود را دارند. فرد می تواند درخواست الحاق برای فرزندان زیر ۱۸ سال و همسر خود را نیز داشته باشد.

افرادی که به صورت همراه وارد کشور آلمان می شوند می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و از تمام خدمات شهری استفاده کنند و نکته بسیار مهم این است که همسر که با ویزای پیوست وارد آلمان شده است، اجازه ی کار تمام وقت را دارد.

مشاوره مهاجرت فرم ارزیابی آنلاین Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.