انواع اوسبیلدونگ


در سال ۲۰۲۰ دولت آلمان تصمیم به جذب افراد خارجی به وسیله Ausbildung  دارد .در این کشور تعداد زیادی Ausbildung وجود دارد در حالی که افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از این طریق را دارند عموما از انواع اوسبیلدونگ بی اطلاع هستند  و در نتیجه دچار سردرگمی و یا حتی اشتباه می شوند. در این نوشتار به توضیح انواع نوشتار می پردازیم.

۱.Dual Ausbildung

کارآموزی دوگانه محبوب ترین نوع کارآموزی در آلمان است.در این روش متقاضی (کارآموز) در مدرسه یا موسسه کارآموزی و نیز در محل کار کارفرما حضور دارد. به طوری که در موسسه آموزشی دروس تئوری را متناسب با تخصص خود می گذراند و کاربرد عملی این دروس را مستقیما در محل شرکت کارفرما فرا می گیرد. از مهم ترین مزیت های این Ausbildung دریافت حقوق ماهانه در طول دوره می باشد. این دوره ها بین ۲ تا ۳ سال و نیم به طول می انجامد.حقوق این دوره ها از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو از سال اول تا سال سوم متغیر است.

۲.Schuliche Ausbildung

 در این روش دولت آلمان بیش از ۱۸۰ دوره ی آموزش محور در حوزه های علوم انسانی ، پیراپزشکی و فنی و مهندسی ارائه می دهد. این دوره ها به صورت فول تایم در مدارس فنی و حرفه ای آلمان برگزار می شود و هر درس به طور جداگانه آزمون تئوری دارد.این دوره ها به طور معمول بین یک سال تا سه سال ونیم به طول می انجامد و در طول  دوره، متقاضی باید یک یا چند دوره ی کارورزی نیز بگذراند. در این دوره ها کارآموزان حقوق دریافت نمی کنند و حتی برخی از مراکز، شهریه نیز دریافت می کنند.

۳.Doppelt Qualifizierende Erstausbildung

برای شرکت در این دوره حداقل مدرک دیپلم دبیرستان الزامی است.در این دوره ها کارآموزان علاوه بر آموزش در مدارس فنی و حرفه ای در یک شرکت نیز شروع به کار می کنند.این مدارس فنی و حرفه ای زیر نظر کارفرما و یا بخشی از هلدینگ کارفرما هستند. بعد از اتمام این دوره کارآموز اصطلاحا مدرک تایید صلاحیت دوگانه بابت تاییدیه ی تحصیل و تخصص دارد. به طوری که یکی از مفیدترین دوره های فنی و آموزشی برای استخدام در آلمان است.این دوره ها معمولا چند ساله بوده و از سطح فنی و علمی بالایی برخوردار است و آزمون سختی دارد.

۴.Ausbildung in Teilzeit

برای افرادی که دارای شرایط خاص هستند به عنوان مثال عضوی از خانواده آن ها نیاز به مراقبت درمانی دارد و یا فرد دارای فرزند کوچک است. دراین دوره ها که به صورت پارت تایم است می توانند شرکت کنند. تایم کارآموزی برای هر دوره ی آموزشی و کار عملی در هفته بین ۲۰ تا ۳۵ ساعت می باشد.در این دوره ها نیز که ۲ تا ۳ سال می انجامد کارآموز حقوق دریافت می کند.حقوق این دوره ها ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو است.

۵.Duales studium

آموزش دوگانه دوره ای است که برای افراد جوان با حداقل مدرک دیپلم برگزار می شود.کورس تئوری این دوره ها به جای مدرسه فنی و حرفه ای در یک دانشگاه و یا کالج برگزار می شود و از تنوع زیادی برخوردار است.به طوری که ۱۵۰۰ رشته مختلف در حوزه ی تکنولوژی، اقتصاد، علوم اجتماعی و … برگزار می شود.این دوره ها به طور معمول بین ۳ تا ۵ سال است و پس از پایان دوره ،مدرک کارشناسی(Bachelor) به  فرد اعطا می گردد.در این دوره متقاضی بین ۷۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو حقوق دریافت می کند. با این تفاوت که در شروع دوره معمولا حقوق به افراد پرداخت نمی شود.

۶.Einjahrige Ausbildung

 برای مشاغل حوزه ی آرایشی و زیبایی، نظامی و مراقبت ، دولت آلمان دوره های یکساله کارآموزی طراحی کرده است که بعد از این دوره متقاضی می تواند کار خود را شروع کند و نیز حقوق دریافت کند. اگرچه که حقوق این دوره ها در مقایسه با مشاغل دوره های ۳ و ۴ ساله پایین تر است اما کارآموز سریعتر دوره را تمام کردخ و ضمیمه برای کار تمام وقت فرد فراهم می شود.

۷.Assistierte Ausbildung

این دوره ها به صورت ۶ ماهه بوده و به نوعی برای کشف استعداد متقاضی طراحی شده است.این دوره ها برای افرادی که معدل پایین داشته یا درگیر مشکلات خانوادگی و اجتماعی هستند مانند پناهجویان، بی خانمان ها و افراد بی سرپرست و… مناسب است.این دوره جهت کشف استعداد و شناخت توانمندی های کارآموز به کار می رود . در ضمن این دوره ترکیبی از تمام مشاغل می باشد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت فرم ارزیابی آنلاین Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.